Kto czyta książki, żyje podwójnie
Umberto Eco
Biblioteka szkolna
Zespołu Szkół Zawodowych Nr 3
im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Ostrołęce
Księgozbiór biblioteki szkolnej liczy około 8 tysięcy woluminów. Obejmuje:
- lektury szkolne
- literaturę piękną (prozę, poezję, dramat)
- literaturę popularnonaukową ze wszystkich dziedzin wiedzy ze szczególnym uwzględnieniem profili kształcenia w naszej szkole
- księgozbiór podręczny (encyklopedie, słowniki, albumy)
- czasopisma („Cogito”, „Mój piękny ogród”, „Emocje”, „Charaktery” i inne)
- zbiory specjalne (audiobooki, płyty CD)
Księgozbiór jest udostępniany poprzez wypożyczenia do domu oraz na miejscu (księgozbiór podręczny – encyklopedie i słowniki). Zasady pracy biblioteki i korzystania z jej zbiorów określa Regulamin Biblioteki (zgodnie ze Statutem Szkoły).
Biblioteka szkolna znajduje się w lewym skrzydle budynku szkoły, na pierwszym piętrze, nad stołówką.
Biblioteka to przybytek na ścieżaj otwarty,
zapraszający każdego w progi.
WEJDŹ GOŚCIU i STAŃ SIĘ PRZYJACIELEM.
Jan Wiktor
W Bibliotece:
- chętnie Cię widzimy,
- chętnie udzielamy informacji na (prawie) każdy temat,
- pomagamy w doborze ciekawych książek,
- zachęcamy do udziału w życiu kulturalnym szkoły i nie tylko,
- nie oceniamy,
- do niczego nie zmuszamy.
W Bibliotece możesz:
- wybierać i pożyczać książki,
- czytać gazety i czasopisma,
- myśleć i szukać informacji,
- pytać,
- korzystać z Internetu,
- korzystać z komputera i drukować,
- mieć spokój,
- uśmiechać się.
od 02 lutego 2024 r godziny pracy biblioteki przedstawiają się następująco:
PONIEDZIAŁEK | 08.00 – 14.00 |
WTOREK | 08.00 – 15.00 |
ŚRODA | 08.00 – 13.20 |
CZWARTEK | 08.00 – 15.00 |
PIĄTEK | 08.00 – 12.40 |
Jakie są zalety czytania książek?
Wraz z coraz większą popularnością telewizji, a później komputerów w ostatnich latach, nawyk czytania książek zanika. Większość z nas jest tak pochłonięta oglądaniem filmów, graniem w gry komputerowe czy serfowaniem po internecie, że nie znajduje już czasu na książkę. Wiele osób woli również obejrzeć film nakręcony na podstawie książki, niż przeczytać samą powieść. Jest to powszechne zwłaszcza wśród dzieci, które często poza komputerem świata nie widzą. Na szczęście są jeszcze rodzice, którzy potrafią zaszczepić w dzieciach miłość do książek. A te dzieci później zaszczepiają tę samą miłość swoim dzieciom. Zalety czytania książek są ogromne, wręcz gigantyczne. Książka rozbudza wyobraźnię, poszerza wiedzę i daje ogrom satysfakcji. Dlaczego i jakie są inne zalety czytania książek, dowiesz się czytając poniższe treści:
- Ćwiczenie mózgu.
Czytanie to świetne ćwiczenie dla naszego mózgu. W przeciwieństwie do bezmyślnego siedzenia przed telewizorem lub ekranem monitora czytanie wprawia w ruch nasz mózg i niejako karze mu myśleć, wysilać się. Dzięki temu poprawia się zdolność myślenia analitycznego, ćwiczone są mięśnie w mózgu. Podczas czytania starasz się skupić, zrozumieć i zapamiętać wiele rzeczy, odkrywasz nowe pojęcia i miejsca. Czytając powieść starasz się sobie wyobrazić miejsce, w którym rozgrywa się akcja, bohaterów, ich mimikę, zachowanie. Tworzysz w swojej głowie film. Oczy widzą litery, wyrazy, a mózg przemienia je w Twojej głowie na obraz. To niesamowicie pobudza mózg do działania. Dzięki temu więcej zapamiętujesz. Mózg wykorzystuje szare komórki, dzięki czemu osoby czytające zdają się mieć większą wiedzę, szybciej odnajdywać w różnych sytuacjach.
- Bogate słownictwo.
Czytanie wzbogaca słownictwo. Pamiętasz jak w szkole ucząc się języka ojczystego czy obcego próbowałeś wywnioskować znaczenie nowych bądź trudnych słów z kontekstu? Szybciej zapamiętywałeś dane słowo. Takie same korzyści daje Ci czytanie książek. Podczas czytania książek, zwłaszcza tych traktujących o konkretnych dziedzinach, napotykasz nowe słowa. Nie sięgasz wtedy po słownik, ale próbujesz wywnioskować znaczenie słowa z właśnie kontekstu. Gdy słowo pojawia się w książce kilka razy, szybciej je zapamiętasz. W ten sposób uczymy się słów, na które raczej nie natknęlibyśmy się podczas rozmowy ze znajomymi.
- Czytanie ubogaca pisanie.
To może wydać się zaskakujące dla kogoś, że czytanie poprawia pisanie, ale tak jest. Jeśli może poprawić zdolność analitycznego myślenia, wzbogacić słownictwo to już jeden krok do wykorzystania tego słownictwa również w piśmie. Może to właśnie jest powód, dla którego nauczyciele różnych przedmiotów, w tym języków obcych, niejako zmuszają nas do czytania różnych tekstów i książek.
Czytanie poszerza wiedzę. Więcej czytasz, więcej wiesz. Czy to nie jest oczywiste? Możesz czytać książki traktujące o różnych problemach, powieści osadzone w różnych ramach czasowych, poznać różne zachowania ludzi, miejsca. Dzięki temu lepiej odnajdziesz się w życiu w napotkanych na drodze sytuacjach.
- Skupienie.
Czytanie poprawia koncentrację i pamięć. Jak to się dzieje, że nie możesz zapamiętać numeru telefonu, czyjegoś imienia lub nazwiska, a pamiętasz co przeczytałeś w książce? Dlatego, że książka daje Ci kompletną informację, zamkniętą i oprawioną pewną historią. Dzięki temu łatwiej się skupiasz, zaciekawiasz tym, co czytasz. Czytanie książki zresztą niejako wymusza na nas skupienie i koncentrację. W przeciwieństwie do gazet i magazynów, w których pojawiają się krótkie treści i kilka informacji, książka podaje nam dość dużą całość, dotyka wielu aspektów, prezentuje różne wątki.
- Czytanie rozwija wyobraźnię.
Czytając wizualizujesz sobie w głowie miejsca, osoby, sytuacje. Niejako reżyserujesz przedstawiony w książce świat i kręcisz na jego podstawie film we własnej głowie. To jest naprawdę niesamowita umiejętność i cudowne doświadczenie. Dzięki czytaniu potrafimy odnaleźć się w otaczającym nas świecie, szybciej zdawać sobie sprawę z różnych rzeczy, jesteśmy bardziej świadomi siebie i świata, lepiej go odbieramy i rozumiemy. Potrafimy przenieść różne sytuacje z książek do życia codziennego, zazwyczaj podświadomie, ale dzięki temu umiemy wiele rzeczy przewidzieć i z wieloma sobie poradzić.
- Pewność siebie.
Czytanie buduje poczucie własnej wartości. Im więcej czytasz, tym więcej wiesz. Im więcej wiesz, tym pewniej się czujesz w różnych sytuacjach. Im pewniej się czujesz, tym bardziej rośnie poczucie Twojej własnej wartości. Czy to nie wspaniałe? To jest reakcja łańcuchowa, która nie czyni żadnych szkód, a wręcz daje same korzyści.
- Czytanie czyni Cię świetnym rozmówcą.
Na pewno znalazłeś się kiedyś w sytuacji, w której nie miałeś nic ciekawego do powiedzenia, lub nie wiedziałeś co powiedzieć. Robisz wtedy głupie uśmieszki, aby nie wydało się, że nie masz pojęcia o czym ktoś rozmawia. Wcale nie musi tak być. Wystarczy, że zaczniesz czytać. Potraktuj książki jako źródło swojej wiedzy, poszerzania horyzontów i wzbogacania słownictwa. Wybieraj książki z różnych dziedzin, troszkę historii w tle, czyjaś biografia, książki psychologiczne, nawet kryminały. Każda z nich niesie ze sobą inny przekaz i inny rodzaj informacji.
- Zastanawianie się.
Czytanie daje satysfakcję i zabija nudę. Jeśli siedzisz w domu i nie masz żadnej opcji na wyjście, jesteś znudzony, nie wiesz co ze sobą zrobić – chwyć za książkę. Przeniesiesz się do zupełnie innego świata, poznasz nowe postaci, dowiesz się nowych rzeczy. Jaką ogromną satysfakcję daje czytanie. Musisz znaleźć tylko to, co naprawdę lubisz, co Cię interesuje. Chcesz przełamać monotonię – czytaj!
Wpływ czytania na rozwój dzieci i młodzieży
Książka odgrywa ogromną rolę w kształtowaniu osobowości i postaw młodych ludzi. Umiejętnie dobrana, ma szansę wzmacniać w człowieku to, co najlepsze, stać się ważnym elementem jego samorozwoju. Pozwala też na wydobycie tego, co najszlachetniejsze z ludzkich możliwości, dyspozycji i zdolności. W czasach kultury, w której dominuje obraz, wiele dzieci nie czuje potrzeby kontaktu z książką. Czytanie jest dla nich czynnością nieciekawą, czasem wręcz nudną i przegrywa z niewymagającymi wysiłku telewizją i komputerem. Z przeprowadzonych badań dotyczących czytelnictwa wynika, że systematycznie maleje liczba czytelników. Młodzież szkolna nie lubi czytać, wolny czas woli spędzać przy komputerze lub przed telewizorem. Nauczyciele poloniści mają coraz większy problem z wyegzekwowaniem przeczytania lektury. Następstwem takiej sytuacji jest ubożenie słownictwa uczniów, nieumiejętność wyrażania własnych myśli i sądów.
Czytanie jest obecnie jeszcze ważniejsze niż było kiedykolwiek w przeszłości. Świat jest coraz bardziej skomplikowany, lawinowo rośnie ilość informacji i rozwój wiedzy. Ludzie, którzy mało czytają, nie nadążają za tymi zmianami i zostaną zepchnięci na margines współczesnego życia. Żyjemy w cywilizacji telewizji i komputerów. Badania naukowe wykazują szkodliwość nadmiernego oglądania telewizji przez dzieci oraz zbyt długiego korzystania z komputerów. Telewizja nie rozwija u dzieci myślenia i skraca ich przedział uwagi, wiele programów telewizyjnych i gier komputerowych wywołuje lęki i niepokój oraz znieczula na przemoc. Aby dziecko nauczyło się w mądry i umiarkowany sposób korzystać z telewizji czy komputera, musi już w najmłodszym wieku otrzymać alternatywę w postaci innej, atrakcyjnej formy spędzania czasu – czytania.
Czytanie jest swoistym kluczem do wiedzy, która zapewnia człowiekowi sukces. Wiadomo, że rola książki jest niepodważalna. Dzięki niej czytelnik ma możność poznawania otaczającej rzeczywistości, poszerzenia wiedzy o otaczającym świecie, uczy odróżniać dobro od zła, dostarcza bogactwa przeżyć wewnętrznych, kształtuje charaktery. Dlatego powinniśmy zadbać o to, by kontakt z książką rozpoczął się jak najwcześniej. Bajki i baśnie przenoszą maluchy w świat emocji, zaczynają kształtować ich osobowość. Działają na uczucia dziecka, ćwiczą spostrzegawczość, pamięć i myślenie, kształtują uczucia społeczne, ukazują świat wewnętrznych przeżyć. Literatura dla dzieci starszych w wieku przedszkolnym zaczyna przedstawiać także bardziej skomplikowane stosunki między ludźmi, pokazuje przykłady postępowania bohaterów, ich postawy w różnych sytuacjach. Te przykłady mogą być momentem inspirującym całą różnorodność wychowawczego oddziaływania.
W ostatnich latach wiele mówi się o roli głośnego czytania dzieciom. Celem jego jest rozbudzenie w dziecku zainteresowania książką i sprawienie, by czytanie stawało się przyjemnością. Głośne czytanie uczy dzieci myślenia, rozwija ich wyobraźnię, ułatwia samodzielne czytanie, wzbogaca słownictwo, ułatwia poprawne pisanie, a przede wszystkim daje kontakty z bogactwem doświadczeń niemożliwych do zdobycia samemu oraz wzmacnia więzi między dorosłymi a dziećmi. Zapobiega również uzależnieniu się od telewizji, komputera wyrabiając nawyk czytania na całe życie. We współczesnym świecie człowiek nie byłby w stanie funkcjonować bez umiejętności czytania. Dzięki niej komunikujemy się między sobą, wymieniamy potrzebne informacje. Proces czytania, to proces ciągłego doskonalenia myślowego, ciągłego rozwoju, dojrzewania możliwości czytelników postępującego równorzędnie z ich biologicznym rozwojem.
Aktualności
- WYSTAWA SOLI DEO PER MARIAM – Święto Patrona Szkoły 13 listopada, 2024
- Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 2024 26 lutego, 2024
- Konkurs Pieśni Wojskowej i Patriotycznej 9 listopada, 2023
- Biblioteka chwilowo nieczynna 9 listopada, 2023
- ŚWIĄTECZNY KIERMASZ TANIEJ KSIĄŻKI 26 października, 2023
- Noc Bibliotek 2023 – dzień 3 19 października, 2023
- Noc Bibliotek 2023 – dzień 2 18 października, 2023
- Noc Bibliotek 2023 – dzień 1 17 października, 2023
- Ostrołęcki Dzień Młodzieży 2023 16 października, 2023
- Noc Bibliotek 2023/2024 1 października, 2023