Wycieczka do biogazowni

Dnia 6 listopada uczniowie klasy 2 TO i 3TO mieli okazję zwiedzić biogazownię BIOMAX Group w Pienicach k/Krasnosielca. Młodzież mogła zobaczyć , jak wygląda organizacja pracy w w.w. placówce i na własne oczy przekonać się, jak jest zbudowana, jakie elementy wchodzą w jej skład.
Biogazownia rolnicza jest instalacją zaliczaną do odnawialnych źródeł energii, produkująca biogaz rolniczy w oparciu o ustawę z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii.

Podstawą technologii produkcji biogazu – paliwa dla agregatów kogeneracyjnych, jest fermentacja metanowa związków organicznych. Zachodzi ona również w środowisku naturalnym, jednak na dużo mniejszą skalę. Proces zachodzi w związku z czynnościami życiowymi bakterii metanowych. W warunkach beztlenowych bakterie te rozkładają kwasy tłuszczowe, alkohole oraz inne związki organiczne do metanu i dwutlenku węgla. W prowadzonym w firmie procesie produkcyjnym surowcem jest odpad poprodukcyjny, rolniczy czy leśny. Dzięki temu można tworzyć coś – z niczego, biogaz – z odpadu, energię – z biogazu, nawóz – z pulpy pofermentacyjnej.
„Naszą misją jest tworzenie gospodarki zrównoważonej ekologicznie. Jesteśmy przekonani, iż biznes może działać w kompromisie ze środowiskiem naturalnym. Nasza biogazownia jest dowodem na to, że otrzymany produkt może bazować na produkcji prowadzonej bezkolizyjnie względem otoczenia i natury. Chcemy tworzyć biznes przyjazny naturze w oparciu o kompatybilne i zrównoważone współdziałanie ekonomii i ekologii.”

Uczniowie mieli okazję przekonać się, jakie są korzyści płynące z budowy biogazowni:
– zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, w tym metanu, który jest wykorzystywany w procesie produkcyjnym.
– wykorzystanie odpadów organicznych
– ograniczenie spalania paliw kopalnych
– produkcja bezwonnego nawozu organicznego dla rolnictwa (pofermentu).