WIELKANOC NA KURPIACH

Młodzież klas 1 TAK, 1 TO oraz 3 TAK wzięła udział w warsztatach etnograficznych „Wielkanoc na Kurpiach” organizowanych przez Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.

Uczestnicy poznali tradycje i obyczaje Kurpiowszczyzny związane ze Świętami Wielkanocnymi. Warsztaty składały z dwóch części. W części teoretycznej uczniowie dowiedzieli się jak wyglądały kurpiowskie przygotowania do świąt, natomiast w części praktycznej odbyło się wspólne wykonywanie tradycyjnych palm.

Palma wielkanocna może występować w różnych formach. Na Kurpiowszczyźnie najbardziej popularne są te wykonywane z bibuły. Aby „uwić” tradycyjną palmę najpierw należy przygotować wiele kolorowych kwiatków z bibuły. Można również wykorzystać gałązki roślin zimozielonych np.: bukszpan, świerk czy jałowiec. Mieliśmy również okazję zwiedzić wystawę „Ostrołęka i Kurpie. Między wątkiem historii a osnową życia”.

Wszyscy uczniowie oprócz wiedzy o historii Kurpi i tradycjach wielkanocnych, wynieśli własnoręcznie wykonane palemki. Niedziela palmowa już blisko 🙂

Opiekunowie: Sylwia Malinowska, Katarzyna Glinka, Renata Toryfter