Młodzież klas 4 TO i 4 TAK podtrzymuje tradycje panujące na Kurpiach, dlatego zagościła w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Zwiedziliśmy salę „Wycinanka kurpiowska” prezentującą od genezy do bogactwa wariantów jedną z najbardziej znanych i rozpoznawalnych dziedzin sztuki Kurpiów.
Ekspozycja składa się z dwóch części. Pierwsza ukazuje początki wycinankarstwa oraz najstarsze jego formy. Druga część wystawy prezentuje dokonania indywidualne twórców. Wśród wycinanek dominują dwie podstawowe formy: leluje i gwiazdy – nazywane też kołami. Zgromadzone obiekty uzupełniają fotografie przedstawiające ozdobione wycinankami wnętrza izb mieszkalnych oraz artystów z ich narzędziem pracy, czyli nożycami do strzyżenia owiec. Obejrzeliśmy film archiwalny „W kurpiowskiej chacie” z 1961 roku pokazujący technikę tworzenia wycinanki i prezentujący najwybitniejsze artystki kurpiowskie. Dziś wycinanka zyskała zupełnie inne przeznaczenie. Stała się znakiem tożsamości i symbolem regionu kurpiowskiego.
Uczniowie z pasją tworzyli swoje własne dzieła sztuki ludowej w formie jednobarwnych wycinanek tzw zielka (wycinane z jednego kawałka papieru o kształcie rośliny doniczkowej z symetrycznymi liśćmi). Wizyta w muzeum była dla nas interesującym doświadczeniem, wzmacniającym patriotyzm regionalny.
Koordynator: Sylwia Malinowska