Światowy Dzień Przywracania Czynności Serca

16 października z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji obchodzony jest Światowy Dzień Przywracania Czynności Serca. Inicjatywa podnosi świadomość na temat zatrzymania krążenia i pomaga ludziom nauczyć się resuscytacji krążeniowo-oddechowej, dając im umiejętności ratujące życie i pewność ich stosowania. Wdrażając szeroko zakrojone programy szkoleń z pierwszej pomocy możemy wspólnie pomóc uratować więcej istnień ludzkich.

Nagłe zatrzymanie krążenia (NZK) to główna przyczyna zgonów na całym świecie. Co pięć sekund z powodu NZK umiera człowiek. Rocznie daje to ponad 6 milionów zgonów. Zdecydowana większość przypadków zatrzymania krążenia zdarza się w domu, a prawie 40% NZK na oczach postronnego świadka. Po 1 minucie bez tlenu komórki mózgowe zaczynają obumierać. Czas reakcji pogotowia ratunkowego może wynosić średnio 7–12 minut, a nawet dłużej. Zdolność osób postronnych do wykonywania RKO podczas oczekiwania na karetkę ma kluczowe znaczenie dla poprawy przeżywalności pacjenta.

W naszej szkole uczniowie wszystkich klas pierwszych wzięły udział w pokazie zrealizowanym przy współpracy z Komenda Miejską Policji w Ostrołęce. Funkcjonariusze policji przekazali młodzieży wiedzę na temat zasad udzielania pierwszej pomocy np. w przypadku nagłego zatrzymania krążenia, opowiedzieli im o swojej pracy i karierze edukacyjno – zawodowej. Młodzież z zainteresowaniem słuchała prelekcji, a także ćwiczyła resuscytację na fantomach. Po prezentacji przedstawiciele klas pierwszych reprezentowali swoje klasy na konkursie wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Relacja na naszym szkolnym Facebooku: https://fb.watch/nMZc_a-ckI/

Fotorelacja: Adam Dębowski klasa 5 FMp

Organizatorzy akcji: