Przykazania Wyszyńskiego oczami młodzieży

wpis w: Aktualności | 0

 

25 kwietnia został rozstrzygnięty szkolny konkurs fotograficzno-plastyczny Dekalog Kardynała Stefana Wyszyńskiego w artystycznym ujęciu. Honorowy patronat nad konkursem objął Prezydent Miasta Ostrołęki Łukasz Kulik, który ufundował nagrody dla zwycięzców. 

Uczniowie zmierzyli się z niełatwym zadaniem i wykonali ciekawe, artystyczne interpretacje Dekalogu Naszego Patrona. Młodzi artyści pokazali swoją wrażliwość na wartości i relacje międzyludzkie.

 

Fotografie oceniało jury w składzie:

Zenon Kowalczyk, Klaudia Bałazy, Marta Szyzdek, Elżbieta Dąbrowicz.

 

Wyniki konkursu fotograficznego

I MIEJSCE – Jacek Archacki za cykl 5 zdjęć ilustrujących przykazania – 1, 2, 4, 6, 10

II MIEJSCE – Klaudia Bakuła za zdjęcie do przykazania nr 9

III MIEJSCE – Oliwia Wróblewska za zdjęcie do przykazania nr 7

Wyróżnienia:

                        – Damian Rosłon za zdjęcie do przykazania nr 2

                        – Weronika Cyranowicz za zdjęcie do przykazania nr 10

 

Prace plastyczne oceniało jury w składzie:

Elżbieta Dąbrowicz, Bogumiła Beczak, Marta Szyzdek.

 

Wyniki konkursu plastycznego

 

I MIEJSCE – Nadia Suska za grafikę komputerową do przykazania nr 2

II MIEJSCE – Klaudia Dawid za obraz do przykazania nr 1

III MIEJSCE – Agata Szczubełek za obraz do przykazania nr 1

Wyróżnienie:

                        – Bartłomiej Kusiak za grafikę komputerową do przykazania nr 5

                        – Yelyzabeta Zoricheva za rysunek do przykazania nr 9

 

Pozostali uczestnicy konkursu:

Jakub Mrozek, Karolina Główczyńska, Oliwia Pawlikowska, Gabriela Gądek, Julita Miłuńska, Justyna Krukowska,  Weronika Olkowska, Julia Wilczyńska, Klaudia Skorupka

 

 

Jury konkursowe:

Elżbieta Dąbrowicz

Historyk literatury XIX i XX w. na Uniwersytecie w Białymstoku. Kulturę odczytuje w  ciekawy i przenikliwy sposób. Do jej zainteresowań należy również fotografia.

Klaudia Bałazy

Absolwentka Technikum Architektury Krajobrazu Zespołu Szkół Zawodowych Nr 3 w Ostrołęce. W swoim studio fotograficznym specjalizuje się w sesjach kobiecych i noworodkowych.

Zenon Kowalczyk

Polski artystagrafik, projektant, związany z Galerią „Ostrołęka”, współzałożyciel Ostrołęckiego Fotograficznego Towarzystwa.

Marta Szyzdek

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego i Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie. Członek Ostrołęckiego Towarzystwa Fotograficznego. Zajmuje się fotografią artystyczną; liczy się dla niej pomysł i przekaz zdjęcia.

Bogumiła Beczak

Plastyczka z wykształcenia i z pasji. Nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 1 w Ostrołęce.

Zaszczepia w dzieciach i młodzieży pasje artystyczne.

 

 

A oto kilka recenzji profesor Dąbrowicz na temat prac naszych uczniów.

Jacek Archacki

 Rozmawiaj z każdym językiem miłości

Intymne i dyskretne zarazem, a przy tym nieco przewrotne – nie od razu wiadomo, że osoby nie stoją naprzeciw siebie (język miłości jest innym językiem niż ten do codziennej komunikacji).

Módl się za wszystkich

Niezwykła gra światłem i ciemnością. Świetlny kontur zdaje się efektem modlitwy, modlitwa – łącznik między modlącym się a Chrystusem jest źródłem światła, aureoli.

Szanuj każdego człowieka

Ciekawe ujęcie, dziewczynka jest skupiona na rysowaniu, fotograf stara się jej nie przeszkadzać, jest dyskretny, nie zagląda jej przez ramię, ani też nie stara się pokazać twarzy, szanuje nie ją po prostu, lecz osobę.

 

Klaudia Bakuła

Włącz się w społeczną pomoc bliźnim

Scena buduje napięcie między bliźnim, który wydaje się nieprzystępny, zamknięty w swojej samotności a pomocnymi dłońmi. Wcale nie wiadomo, czy pomoc zostanie przyjęta. Skupiają uwagę dłonie wyciągnięte i dłonie splecione, stwarzające granicę między człowiekiem w cieniu a próbującymi ją przełamać. Ciekawy pomysł.

 

Oliwia Wróblewska

Czynnie współczuj w cierpieniu

Ciekawa gra między nienaturalną fakturą skóry a fakturą betonowej, zimnej ściany. Krzyżyk „współbrzmi” z rysunkiem warg.

 

Nadia Suska

Myśl dobrze o wszystkich

Ciekawe ujęcie, dziewczyna w środku myśli dobrze o wszystkich wbrew swojemu negatywnemu doświadczeniu z ludźmi, dobrzy ludzie są w jej marzeniu (pokazanym w stylistyce nieporadnego rysunku dziecięcego), inaczej w życiu.

 

Klaudia Dawid

Szanuj każdego człowieka

Ciekawy pomysł – 3 źródła światła: gwiazdy, lampy uliczne, Chrystus, i to, że ludzie idą do góry, ku miastu, a Chrystus schodzi w dół, w ikonografii tradycyjnej to Chrystusa łączy się z kierunkiem ku górze. Pytanie, czy Chrystus jest warunkiem odczuwania szacunku wobec wszystkich.

 

Agata Szczubełek

Szanuj każdego człowieka

Postać nieźle pomyślana – starość i jakby ślady alkoholizmu, aureola jakaś taka nieporadna, ale może to świętość nieco ironicznie pojęta.

 

 

Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie.