„Mowa nasza, nasz język jest naszym największym skarbem kulturalnym.
Broniąc go, bronimy samej istoty naszej kultury.”
Jarosław Iwaszkiewicz
21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 roku jako upamiętnienie wystąpień studentów w obronie języka bengalskiego w 1952 roku w Bangladeszu.
W środę 21 lutego w obchody Dnia Języka Ojczystego włączyła się również nasza szkoła. Podczas zajęć uczniowie poznawali tajniki języka polskiego. Polonistki starały się przekazać młodzieży wiedzę na temat tego, czym jest język ojczysty. Uczniowie z klas 1 TAK, 1 TO, 2 TFM, 2 TO, 3 TAK, 3 TFM i 3 TI spróbowali swoich sił w konkursie na najpiękniejsze i najbardziej poprawne przeczytanie wylosowanego łamańca językowego. Zmagania te wywołały wiele uśmiechu na twarzach młodzieży. Mistrzem dykcji została Andżelika Mierzejewska z klasy 2 TFM, zaś tytuły wicemistrzów zdobyli: Marcin Karpiński z 2 TO, Alicja Lisiewska z 2 TO, Julka Wilczyńska z 1 TO.
Poza konkursem była przygotowana mała loteryjka Jak dobrze znasz język polski? Cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród zebranych. Tu szczęście dopisało paniom: Nataszy Gawrych z I TFM oraz Aleksandrze Pajce z II TFM.
Nie zabrakło również małych potyczek kaligraficznych na najpiękniej przepisany wiersz, w tej kategorii zwyciężył Jędrzej Sobiech z I TIa.
Aby pokazać, że język polski nie tylko uczy i bawi, ale też potrafi odprężyć, zostały przygotowane relaksujące kolorowanki, z których wyłaniały się słowa. Można było sprawdzić znaczenie i etymologię danego wyrazu za pomocą słowników udostępnionych z biblioteki szkolnej.
Uczniowie 2 TFM, 3 TAK i 1 TAK z zainteresowaniem wysłuchali wykładu na temat trudności językowych oraz pochodzenia wulgaryzmów. Prelekcję przygotował i poprowadził pan Marcin Mazur – absolwent UwB, lektor, nauczyciel języka polskiego jako obcego.
Dodatkowo na korytarzu została zamieszczona dekoracja, która dotyczyła przysłów polskich, ponieważ są one skarbnicą wiedzy i historii oraz pokazują sposób widzenia świata przez pryzmat doświadczeń kultur i społeczności. W przysłowiach naszego narodu zostały utrwalone spostrzeżenia i prawdy o świecie i ludziach.
Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego upłynęły w bardzo miłej i radosnej atmosferze. Mamy nadzieję, że wszyscy choć w niewielkim stopniu uświadomiliśmy sobie, że język polski jest naszym skarbem oraz symbolem narodowym, o który powinniśmy dbać.
Relację fotograficzną przygotowała Zuzia Laćkowska z 2 TFM