Granice mojego języka wyznaczają granice mojego świata.
(Ludwig Wittgenstein)
Dzień Języka Ojczystego, obchodzony 21 lutego, ma na celu podkreślenie różnorodności językowej świata i zwrócenie uwagi na języki zagrożone wyginięciem. Należy pamiętać, że chroniąc język ojczysty, dbamy o tożsamość kulturową.
Język polski zaliczany jest do grupy najtrudniejszych języków świata. Sprawia to skomplikowana gramatyka i ortografia z mnóstwem wyjątków oraz szeleszczące zgłoski. Tym bardziej szanujmy polszczyznę i posługujmy się nią poprawnie, bo to zaszczyt mówić i pisać bezbłędnie w tak trudnym i pięknym języku.
W konkursie poprawności językowej w naszej szkole wzięły udział losowo wybrane klasy: 4 TAK, 2 TAK, 3 TFM, 2 TG, 2 TFM i 3 TAK. Uczniowie zmierzyli się z zawiłościami językowymi; najwięcej trudności sprawiła im odmiana nazwisk, zaś z dużą sprawnością poradzili sobie z poprawnością związków wyrazowych (młodzież doskonale wie, kiedy mówimy „proszę pani”).
Tegorocznymi Szkolnymi Mistrzyniami Języka Polskiego zostały: Aleksandra Dobkowska, z kl. 2 TG, Martyna Darkowska z kl. 4 TAK, Zofia Jastrzębska z kl. 3 TAK.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy!