DEBATA OKSFORDZKA – „SZTUCZNA INTELIGENCJA”

wpis w: Aktualności, doradca zawodowy | 0

Dzień 24 września 2024r. z pewnością zapamiętamy, ponieważ tego dnia odbyła się po raz pierwszy w naszej szkole DEBATA OKSFORDZKA. Jest to rodzaj dyskusji, w której dwie drużyny toczą uporządkowany spór wokół prawdziwości postawionej w debacie tezy, wobec której zajmują ustalone wcześniej w wyniku losowania stanowisko. Na każdą wypowiedź mówcy mają 2-3 minuty. Przekroczenie czasu wiąże się z otrzymaniem punktów karnych. Każda drużyna ma prawo zgłosić ad vocem – krótkiego kontr – wystąpienia następującego od razu po przemówieniu, do którego zgłoszono ad vocem.

Pierwsi mówcy rozpoczynają debatę, drudzy rozwijają argumentację, trzeci mówcy przedstawiają kontrargumentację, a czwarte osoby – podsumowanie wystąpień wszystkich mówców.

Teza naszej debaty to: „Sztuczna inteligencja zagraża człowiekowi” – temat obszerny i szeroko omawiany zarówno w sferze naukowej, publicystycznej, jak i politycznej.

Jury w składzie:

Wicedyrektor szkoły – Pani Dorota Beczak

Pani Ewa Borawska

Pani Anna Gniazdowska

oceniało mówców pod kątem struktury wypowiedzi, retoryki, warstwy merytorycznej, a także spójności drużyny, definiowania linii sporu, linii argumentacyjnej oraz kontrargumentacji. W debacie zmierzyły się ze sobą dwie drużyny:

Drużyna PROPOZYCJI w składzie:

Eryk Zalewski kl. 4 TI – kapitan

Adam Zalewski kl. 4 TI

Marek Bednarczyk kl. 4 TP

Paulina Kuśmierska kl. 2 TAK

dzielnie broniła tezy opierając swoją argumentację na podkreśleniu m.in. zagrożeń utraty miejsc pracy, wpływu na procesy decyzyjne w demokracji oraz przestępcze działania związane z ryzykiem ataków cybernetycznych i naruszeń prywatności.

Drużyna OPOZYCJI w składzie:

Jakub Konarzewski kl. 5 TP – kapitan

Bartosz Dawid kl. 5 TP

Bartosz Jóźwiak kl. 5 TP

Filip Paudyna kl. 5 TP

argumentowała swoje stanowisko m.in. możliwością powstania nowych zawodów w dziedzinach takich jak data science, analiza danych czy projektowanie algorytmów, a także pomocą w diagnozowaniu chorób, analizie danych medycznych i personalizacji leczenia.

Debata spotkała się z dużym zainteresowaniem publiczności, usłyszeliśmy wiele ciekawych, nieznanych nam dotąd faktów o AI. Niewielką różnicą punków wygrała drużyna OPOZYCJI. Wygranym gratulujemy, a wszystkim mówcom dziękujemy za wysoki poziom przemówień.

Organizacja i prowadzenie:

Sylwia Malinowska