Przypadki wścieklizny u zwierząt na terenie województwa mazowieckiego w 2022 r.

wpis w: Aktualności | 0

Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu 30. przypadku wścieklizny u zwierząt na terenie województwa mazowieckiego w 2022 r. Przypadek odnotowano w m.st. Warszawa. Od 31 grudnia 2021 r., na obszarze zagrożonym wystąpieniem wścieklizny u zwierząt, obowiązuje nakaz szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie.

W ubiegłym roku odnotowaliśmy łącznie 110. przypadków wścieklizny u zwierząt nie tylko tych dziko żyjących, ale też domowych, np. kotów. Natomiast w 2022 roku potwierdzono 30 przypadków. Dlatego apeluję o zachowanie ostrożności w sytuacji spotkania nieznanych nam zwierząt na swojej drodze. Nawet jeśli zobaczymy ranne zwierzę i chcemy mu pomóc, nie dotykajmy go. Należy powiadomić odpowiednie służby. Nie podejmujmy działań na własną rękę. Pamiętajmy też, że szczepienie przeciw wściekliźnie psów jest obowiązkowe, a kotów zalecane, z wyjątkiem kotów przebywających na obszarze zagrożonym, gdzie szczepienie ich jest obowiązkowe – powiedział Wojewoda Mazowiecki.

Rozporządzenie Wojewody Mazowieckiego

15 kwietnia br. Wojewoda Mazowiecki wydał rozporządzenie, zmieniające rozporządzenie
nr 26 Wojewody Mazowieckiego z 20 lipca 2021 r.,w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt na terenie powiatu otwockiego, mińskiego, garwolińskiego, kozienickiego, radomskiego, zwoleńskiego, wołomińskiego, miasta Radom, i miasta stołecznego Warszawy. Natomiast rozporządzeniem z 6 maja br. Wojewoda rozszerzył obszar zagrożony wścieklizną o cały teren powiatu węgrowskiego i mińskiego. Szczegóły: kliknij tutaj

W rozporządzeniu tym za obszar zagrożony wystąpieniem zjawiska wścieklizny określa się obszar obejmujący:

Miasto st. Warszawa;

powiat miński;

powiat otwocki;

powiat garwoliński;

powiat kozienicki;

powiat radomski;

miasto Radom;

powiat zwoleński;

powiat wołomiński;

powiat szydłowiecki;

powiat warszawskim zachodnim;

powiat płocki;

powiat gostyniński;

miasto Płock;

powiat płoński;

powiat sochaczewski;

powiat nowodworski;

powiat legionowski,

powiat węgrowski.

Oprócz zmian ujętych w powyższym rozporządzeniu, obowiązującym jest rozporządzenie nr 26 Wojewody Mazowieckiego z 20 lipca 2021 r. (szczegóły kliknij tutaj) wraz
z rozporządzeniami zmieniającymi: z 31 marca br. (szczegóły kliknij tutaj), z 25 marca br. (szczegóły kliknij tutaj), z 21 stycznia br. (szczegóły kliknij tutaj), nr 49 (szczegóły kliknij tutaj) nr 44 (szczegóły kliknij tutaj), nr 38 (szczegóły kliknij tutaj), nr 36 (szczegóły kliknij tutaj) oraz nr 32 Wojewody Mazowieckiego (szczegóły kliknij tutaj).

Obowiązek szczepienia zwierząt domowych

Zgodnie z rozporządzeniem nr 49 Wojewody Mazowieckiego, od 31 grudnia 2021 r. na właścicielach kotów (którzy są mieszkańcami terenu objętego obszarem zagrożonym wystąpieniem wścieklizny u zwierząt) spoczywa obowiązek zaszczepienia kota przeciwko wściekliźnie – w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez kota 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

Przypominamy jednocześnie, że w Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Szczepień psów i kotów przeciwko wściekliźnie dokonują lekarze weterynarii świadczący usługi weterynaryjne w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt. Koszty szczepienia zwierzęcia pokrywa jego właściciel.

Brak szczepienia psa (i kota, którego właścicielem jest mieszkaniec terenu objętego obszarem zagrożonym wystąpieniem wścieklizny u zwierząt) jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości do 500 zł.

Akcja edukacyjna Wojewody Mazowieckiego i Mazowieckiego Kuratora Oświaty

Wojewoda Mazowiecki i Mazowiecki Kurator Oświaty, we współpracy z Mazowieckim Wojewódzkim Lekarzem Weterynarii i Mazowieckim Państwowym Wojewódzkim Inspektoratem Sanitarnym przeprowadzają akcję edukacyjną wśród dzieci i młodzieży o zagrożeniach dla zdrowia i życia człowieka, wynikających z rozprzestrzeniania się w województwie mazowieckim wirusa wścieklizny wśród zwierząt. W ramach akcji przygotowany został m.in. film animowany, a 4 stycznia br. odbyła się konferencja prasowa, podczas której m.in. zostały przedstawione zmiany wynikające z rozprzestrzeniającego się wirusa wścieklizny.

Akcja Zaszczep pupila, to tylko chwila

Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie już na początku grudnia 2020 r. propagował akcję Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii „Zaszczep pupila, to tylko chwila”, promującą obowiązkowe szczepienia psów przeciwko wściekliźnie na terenie województwa mazowieckiego. Więcej informacji o akcji znajduje się na stronie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii (kliknij tutaj).

W 2021 r. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu 110 przypadków wścieklizny u zwierząt na terenie województwa mazowieckiego (szczegóły: kliknij tutaj).

Zachęcamy do obserwowania profilu Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii zs. w Siedlcach, gdzie znajdują się bieżące informacje o sytuacji epizootycznej na terenie województwa mazowieckiego – https://www.facebook.com/WeterynariaSiedlce/