Światowy Dzień Liczby π po raz siódmy w Naszej Szkole

wpis w: Uncategorized | 0

„π  – BRELOCZEK”, pod takim hasłem w naszej szkole uczciliśmy Światowy Dzień Liczby π przypadający 14 marca.

Tak jak w poprzednim roku postanowiliśmy rozbudzić zainteresowanie królową nauk wśród uczniów SP Nr 1 w Ostrołęce. W tym celu 16.03.2018r. maturzyści  IV TI i III LO h odwiedzili klasę IV c.

Czwartoklasiści z zainteresowaniem wysłuchali  krótkiej historii dnia liczby π, poznali jej wartość, wyliczoną przez starożytnych matematyków, zapisaną w postaci ułamków zwykłych. Poznali też wartość z dokładnością do 30 miejsca po przecinku. Kolejnym punktem spotkania było wykonanie π – breloczka. Zawieszki składającej się z 31 koralików, które uczniowie nawlekali według kolorów wcześniej przyporządkowanych każdej z cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby π. W tle, „rozbrzmiewała liczba π” – melodia powstała po przypisaniu kolejnym dźwiękom gamy cyfr od 0 do 9.

Wszyscy pracowali z wielkim zaangażowaniem. Po zakończeniu pracy każdy uczeń zaprezentował swój π – breloczek.

Udało się nam udowodnić, że matematyka nie jest wcale taka trudna i nudna. Prawda?

Zapraszamy do galerii.

Dorota Beczak