Warsztaty Twój głos ma znaczenie!

Już 9 czerwca Polacy ruszą do urn wyborczych, aby oddać swój głos na przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. Z tej okazji w naszej szkole odbyły się warsztaty „Twój głos ma znaczenie! Wszystko co powinieneś{aś} wiedzieć o wyborach do PE!”, które miały na celu przybliżenie uczniom procesu wyborczego w Unii Europejskiej oraz podkreślenie znaczenia głosowania.

Parlament Europejski jest wyjątkową instytucją unijną, gdyż reprezentuje obywateli Unii Europejskiej. Wybory odbywają się co 5 lat. W tym roku mieszkańcy 27 państw członkowskich wybiorą 720 przedstawicieli, a Polsce przypadną 53 miejsca.

Uczniowie naszej szkoły z klasy 4TP oraz 4TI usłyszeli nie tylko o tym dlaczego warto głosować, lecz także czym jest bierne i aktywne prawo wyborcze, jakimi przepisami regulowane są wybory w państwach członkowskich, dlaczego europosłowie nie zajmują miejsc zgodnie z przynależnością narodową oraz dlaczego ich głos ma znaczenie.

Warsztaty poprowadziła dr Sylwia K. Mazur – ekspertka Team Europe Direct, która na co dzień pracuje w Centrum Badań nad Przyszłością Integracji Europejskiej na Portugalskim Uniwersytecie Katolickim. Warsztaty zostały zorganizowane przez Europe Direct Ostrołęka.

Opiekunowie: Marta Drobnikowska oraz Magdalena Dymerska