Noc Bibliotek 2022. „To się musi powieść.”

wpis w: Aktualności, Biblioteka | 0

Jury konkursu Nocy Bibliotek i Platona zdecydowało o nagrodzeniu Szkolnej Biblioteki w Zespole Szkół Zawodowych Nr 3 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Ostrołęce za zorganizowanie najciekawszego i wyróżniającego się wydarzenia w ramach Nocy Bibliotek 2021. Dlatego postanowiliśmy i w tym roku zorganizować równie atrakcyjne wydarzenia pod hasłem VIII edycji:„TO SIĘ MUSI POWIEŚĆ”

Olbrzymią popularnością cieszyły się:warsztaty z makramy – prowadzone przez Katarzynę Ziębę –  „To się musi powieść i zawiązać”. Piękna makrama to doskonały sposób na dekorację każdego pomieszczenia. Gdy nauczyliśmy się na czym polega sztuka wiązania sznurków bez użycia igieł, drutów czy szydełka i gdy dowiedzieliśmy się jakie możliwości w aranżacji wnętrz daje makrama, dołączyliśmy do grona jej miłośników

Międzyczasie na holu pod Biblioteką odbywały się Turnieje w gry wielkoformatowe  – scrabble XXL i szachy XXL pozwalające zachować równowagę pomiędzy zajęciami fizycznymi, umysłowymi oraz odpoczynkiem. Do tej pory szachy i scrabble były grą dość statyczną. Dzięki MEGA rozmiarowi udało się włączyć do wielu zalet jakie posiadają ruch i aktywność fizyczną.

Dzięki zaangażowaniu uczennic z klasy III  Technikum Architektury Krajobrazu przy Bibliotece powstała zielona strefa EKO zwana potocznie kwiatkodzielnią. W ramach plantcrossingu, podobnie jak w bookcrossingu, można nie tylko odbierać rośliny, ale i też się nimi wymieniać.

Testy wiedzy o literaturze z wykorzystaniem strony i aplikacji Kahoot! z użyciem telefonów komórkowych wprowadziły klimat współzawodnictwa. Wielu uczestników chciało sprawdzić wiedzę ze znajomości,  między innymi, ze znajomości lektur szkolnych.

W zaciszu regałów bibliotecznych zwolennicy innego rodzaju wrażeń stworzyli kącik czytelniczy – Maria Konopnicka patronka roku 2022.

Kolejnym punktem programu szkolnej nocy bibliotek był wykład z panelem dyskusyjnym: Storytelling, czyli jak wykorzystać siłę opowieści? Snuliśmy refleksje na temat tego, iż każdy człowiek to inna historia i że jesteśmy jednym gatunkiem, który potrafi opowiadać historie a czynimy to od pradziejów. Oraz o tym jak w dzisiejszych czasach przydatna jest umiejętność snucia opowieści.

Tradycyjnie już odbyły się warsztaty kurpiowskiego śpiewu białego na podstawie prowadzonych przez Adama Struga spotkań śpiewaczych  do wierszy poetów międzywojnia: Bolesława Leśmiana, Leopolda Staffa, Juliana Tuwima, Jana Lechonia, Jerzego Lieberta i Stanisława Balińskiego.

Nauka charakterystycznych pieśni kurpiowskich tzw. pieśni leśnych; śpiewu leśnego, borowego – odbywała się w dowolnym czasie dla chętnych grup.

Dodatkowo toczyły się flirty literackie z dziełami Henryka Sienkiewicza, Marka Hłaski, Bolesława Leśmiana i z Niepodległą – z cytatami z wierszy Skamandrytów i innych twórców chętnie czytanych ok. 1918 roku.

Wielkim zainteresowaniem cieszył się oczywiście bufet z napojami i przekąskami 😉

Noc Bibliotek to jedno z największych wydarzeń czytelniczych w Polsce – wielkie święto bibliotek i czytelników. Tegoroczne obchody i ilość uczestników przerosły najśmielsze oczekiwania organizatorów z czego się bardzo cieszymy.

Relacja fotograficzna : Oliwia Pawlikowska i Jakub Mrozek – klasa 2 Technikum Fotografii i Multimediów.

Zobacz trailer oraz relację filmową na naszym kanale w serwisie YouTube.

Nauczyciel bibliotekarz: Katarzyna Fabisiewicz