Noc Bibliotek 2021 pod hasłem „Czytanie wzmacnia”

Noc Bibliotek 2021 pod hasłem „Czytanie wzmacnia” już za nami. Biblioteka szkolna w Zespole Szkół Zawodowych Nr 3 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego zaprosiła czytelników do wzięcia udziału w tej ogólnopolskiej akcji, przygotowując szereg propozycji.

 

Od wczesnych godzin porannych można było zwiedzić wystawę pt.: „Liberatura– wystawa książki niekonwencjonalnej” do której wykłady poprowadziła Barbara Zakrzewska – emerytowana nauczycielka a zarazem poetka i fascynatka „liberatury” – nietypowej formy książki. Wspólnie podjęliśmy próbę zdefiniowania i określenia cech liberatury, jednego z najciekawszych zjawisk w literaturze światowej ostatniego dwudziestolecia. Oglądaliśmy przykłady dzieł literackich: książka – butelka, trójksiąg, pudełka, tuleja, księgi drzew, szklane pojemniki, woreczki itp.

 

Międzyczasie biblioteka otworzyła swoje podwoje i najciemniejsze zakamarki dla uczestników konkursu fotograficznego „Sleeveface – ubierz się w książkę”.

 

Czytaliśmy również wiersze, w tym ten napisany, specjalnie dla Nocy Bibliotek przez poetkę Joannę Mueller pt. „Co to za tuba, co to za wzmacniacz”. Zagłębialiśmy się w twórczości Stanisława Lema i kadry z filmowych adaptacji jego prozy.

 

Dużą popularnością cieszyły się kreatywne warsztaty „Zielone Ściany” – dla miłośników tworzenia niepowtarzalnych dekoracji obrazów z mchu.

 

Odbyły się również warsztaty kurpiowskiego śpiewu białego na podstawie prowadzonych przez Adama Struga spotkań śpiewaczych. Śpiewaliśmy również do repertuaru jego piosenek do wierszy poetów międzywojnia: Bolesława Leśmiana, Leopolda Staffa, Juliana Tuwima, Jana Lechonia, Jerzego Lieberta i Stanisława Balińskiego.

 

Po obejrzeniu filmu AGONIA (2020) – który przedstawia niezwykłą wyprawę w świat muzyki tradycyjnej widzianej oczami charyzmatycznego narratora Adama Struga.Rozpoczął się panel dyskusyjny na temat zmierzchu rodzimych narracji muzycznych.

 

Każdy miłośnik literatury mógł w tym dniu przeczytać głośno fragment swojej ulubionej książki lub też fragment własnych tekstów.

 

Noc Bibliotek w ZSZ Nr 3 trwała do późnych godzin wieczornych i cieszyła się dużym zainteresowaniem.

 

Wydarzenie zorganizowane zostało przez Katarzynę Fabisiewicz.

 

galeria