Narodowe Czytanie 2023

W sobotę w Ogrodzie Saskim w Warszawie odbyła się 12 edycja Narodowego Czytania. Tegoroczną lekturą była powieść „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Utwór posiada historyczne odwołania do powstania styczniowego, niezwykle złożonych bohaterów oraz piękne nadniemeńskie krajobrazy.

W naszym mieście już w piątek odbyła się akcja propagująca czytelnictwo. Uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych Nr 3 chętnie wzięli udział w akcji czytania, stając się bohaterami powieści E. Orzeszkowej. Nie zabrakło Jana Bohatyrowicza, strażnika dziedzictwa kulturowego, w którego wcielił się Jakub Garbulewski z 3 TAK. Z narratorem, wprowadzającym nas subtelnie w nastrój powieści, znakomicie utożsamiła się Barbara Tyszka. Eteryczną Justynę Orzelską odzwierciedliła Martyna Darkowska z TAK, rezolutną i hardą Elżunię Bohatyrowicz zaprezentowała Wiktoria Jamrozik z 2 TG, zaś panny z Bohatyrowicz , które przybliżyły nam Zuzia Budzińska , Natalia Brzozowska oraz Nadia Suska. Uczennice 2 TG, udowodniły, że w stroju i śpiewie jest również głęboko zakorzeniona tradycja. Należy dodać, że dopełnieniem przedstawienia było wystąpienie uczennicy 2TFM, Liany Habrys jako Marty Korczyńskiej. Uczennica swym pięknym głosem i interpretacją urokliwej powieści” Nad Niemnem”, pokazała, że dla Polski i Ukrainy bardzo ważne jest pielęgnowanie tradycji.