Fizyka w wirtualnym wydaniu

„Rzeczywista fizyka w wirtualnym wydaniu” to temat projektu Konrada Szlachetki ucznia klasy II C naszego gimnazjum, który jest stypendystą Mazowieckiego programu stypendialnego dla uczniów szczególnie uzdolnionych.

W ramach realizacji projektu Konrad zaprezentował swój temat przed uczniami ze Szkoły Podstawowej Nr 6 im. Orła Białego w Ostrołęce. Podczas spotkania, które odbyło się 21.03.2018 r. stypendysta pokazał programy, aplikacje, symulacje i ćwiczenia interaktywne, które zebrał i opracował aby przedstawić ich praktyczne zastosowanie w bezpośredniej nauce fizyki. W szczególności prelegent omawiał zasady dynamiki i podstawowe prawa fizyki klasycznej takie jak Prawo Pascala, Archimedesa, swobodny spadek ciała. Uczestnicy zajęć przekonali się, że mogą ćwiczyć i utrwalać wiedzę oraz umiejętności z fizyki korzystając z ogólnodostępnych multimedialnych programów. Wystąpienie wzbogacił pokaz eksperymentów przygotowany przez zespół koła fizyczno-chemicznego, które działa w szkole podstawowej.

Drugie wystąpienie Konrada wraz z kolegą Bartoszem Rosenbaum odbyło się 13.06.2018 r. w klasie 2 c. Uczniowie prezentowali temat: „Drgania i fale w wirtualnym wydaniu”.

Chłopcy pokazali aplikację „Wahadło”, która daje szereg możliwości zbadania drgań wahadła bez konieczności wykonywania żmudnych eksperymentów.

Ciekawa była także symulacja fali poprzecznej i podłużnej umożliwiająca obejrzenie fal z każdej strony. Uczestnicy lekcji obejrzeli i usłyszeli efekt fali uderzeniowej, poznali wyjaśnienie efektu Dopplera i ciekawostki dlaczego najpierw widzimy błyskawicę a potem dopiero słyszymy jej grzmot. Program „Dźwięk” opisywał parametry fali akustycznej, a każdy słuchacz mógł się przekonać jak przekładają się one na wrażenia słyszanego dźwięku.

Opiekunem stypendysty jest Iwona Janus-Kojtek.