Certyfikat Installing

Certyfikat XIX Edycji Programu InstaLing dla naszej szkoły

Miło nam poinformować, że nasza szkoła otrzymała certyfikat XIX Edycji Programu InstaLing  dla Szkół !!!

Czym jest InstaLing?

InstaLing to innowacyjne, choć nie najnowsze technologiczne narzędzie do nauki słówek autorstwa polskiego zespołu programistów i językoznawców. Nie najnowsze, bo działa na rynku edukacyjnym od siedmiu lat; innowacyjne, bo ciągle jest nowością w wielu szkołach. Oczywiście, nie jest to narzędzie obowiązkowe czy niezbędne, ale warto je poznać, by wyrobić sobie własne zdanie.

Innowacyjność aplikacji oparta jest na solidnych podstawach badawczych i algorytmie stworzonym przez ekspertów i mistrzów programowania. O całym zespole można przeczytać na stronie https://instaling.pl/onas.php, a o podstawach naukowych i badaniach na stronie https://instaling.pl/podstawy_naukowe.php Wszystkie inne informacje dostępne są na https://instaling.pl/, a wsparciem służą również grupy na Facebooku Insta.Ling i Nauczyciele InstaLing.

InstaLing to platforma e-learningowa składająca się z blogu z ciekawymi artykułami, z poradników i instrukcji dla nauczycieli i rodziców oraz przede wszystkim z aplikacji do nauki słówek dla osób indywidualnych, całych rodzin i szkół. Nauczyciele muszą się w tym programie zarejestrować, by bezpłatnie dodawać swoje klasy (grupy), uczniów i słówka. Po rejestracji i weryfikacji naszego konta, można od razu zacząć pracę z programem.

Webinar prof. Dariusza Jemielniaka do obejrzenia na FB na stronie InstaLing

Propozycja ta jest szczególnie warta rozważenia w sytuacji, o której mówi jej twórca, prof. Dariusz Jemielniak, obecnie pracujący na Harvardzie. Z badań wynika, że procent uczniów korzystających z jakichkolwiek narzędzi cyfrowych do nauki słówek czy nauki języka wynosi zaledwie… 5%. To oznacza, że 95 na 100 uczniów nie zna i nie stosuje żadnej aplikacji pozwalającej na uczenie się obcego języka. To dość przytłaczająca statystyka. Z drugiej strony InstaLing rozpoczyna 15 edycję – jedna edycja to jeden semestr nauki. W tej ostatniej wzięło udział 200 000 uczniów i 8 000 nauczycieli. W Polsce jest ponad 60 tys. nauczycieli języków obcych, a uczy się ich ok. 5 mln uczniów. To oznaczałoby, że ok. 13% nauczycieli języków obcych korzysta z InstaLingu, a niewiele ponad 4% uczniów uczy się słówek za jego pomocą. Jednak, między innymi dzięki instaLingowi, ten procent uczniów się wyraźnie zwiększa.

W naszej szkole nauczyciele, którzy pracują z tym narzędziem to Małgorzata Grabowska i Ewa Bednarczyk. Uczniowie wybranych klas wykonują sesje z języka  angielskiego.

W roku szkolnym 2022/23 nasza szkoła kontynuuje pracę z programem Insta.Ling.

Uczestnictwo w programie daje uczniom nie tylko możliwość opanowania nowych słów, ich zastosowania, wymowy oraz pisowni, ale też uczy systematyczności i obowiązkowości. Zakres leksykalny zależy od poziomu danej klasy, dlatego nauczyciel indywidualnie przydziela słownictwo jakie uczniowie mają opanować. Metoda ta szczególnie mobilizuje uczniów, którzy w łatwy i szybki sposób mogą przyswoić niełatwe wyrażenia.

Najskuteczniej zachęcić do samodzielnej pracy można przez pokazywanie uczniom realnych korzyści wynikających z programu a są nimi:

• uczenie się słówek w atrakcyjny sposób,
  • krótkie sesje, które można zrobić na smartfonie, tablecie czy komputerze,
  • praca w dogodnym momencie (przerwa, droga do szkoły, ale może to być też lekcja!),
  • możliwość monitorowania swoich postępów i przewidywania ocen, ale także przez danie uczniom autonomii,
  • pozwolenie na proponowanie słówek,
  • pozwalanie na wybór narzędzi i sposobów do nauki języka i proponowanie tych, które uczniowie stosują.

M. Grabowska